Haber

ABD Donanması Subayları Çin’de Casusluk Yaptıkları İddiası İle Tutuklandı

SAN ABD Adalet Bakanlığı, iki Donanma mensubunun Çin’e “hassas askeri istihbarat sağlamak” suçlamasıyla tutuklandığını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ABD Donanması’nda aktif görevde bulunan 20 yaşındaki iki denizcinin “casusluk” suçlamasıyla gözaltına alındığı bildirildi.

İddianameye göre, San Diego merkezli USS Essex gemisinde çalışan 22 yaşındaki Jinchao Wei, ABD ulusal savunma bilgilerini Çinli istihbarat yetkililerine göndermekle suçlanıyor.

Wei’nin Şubat 2022’de Çinli yetkiliyle temasa geçtiği ve talep üzerine çalıştığı geminin fotoğraflarını ve videolarını ilettiği iddia edildi.

Ayrı bir davada 26 yaşındaki Wenheng Zhao, Ağustos 2021’den Mayıs 2023’e kadar ABD Donanması ile ilgili hassas askeri bilgileri Çin’den bir istihbarat görevlisine iletmesi karşılığında rüşvet almakla suçlanıyor.

Zhao’nun yetkililere gönderdiği bilgiler arasında ABD’nin Hint-Pasifik’teki askeri tatbikatının harekât planlarına da yer verildiği iddia edildi.

Adalet Bakanlığı İç Güvenlik Departmanı Başsavcı Yardımcısı Matthew G. Olsen yaptığı açıklamada, iki denizcinin “ABD’yi koruma sözlerini çiğnemek ve halkın güvenine ihanet etmekle suçlandığını” söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) Sözcüsü Tuğgeneral Pat Ryder, “Hassas bilgilerin korunması ve saklanması konusunda net politika ve prosedürlerimiz olduğunu düşünüyorum. Bu kuralların ihlal edilmesi halinde gerekli tedbirler alınacaktır” dedi. söz konusu.

haberkumru.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu