İş

ABD Merkez Bankası Faiz Artırımlarının Sonuna mı Geldi?

YENİ New York borsası, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) faiz artışlarında sona yaklaşmış olabileceği beklentisiyle haftanın son işlem gününü yükselişle tamamladı.

Kapanışta Dow Jones endeksi 200 puanın üzerinde yükselişle yüzde 0,66 artışla 34.061,32 puana yükseldi.

S&P 500 endeksi yüzde 0,94 artışla 4.358,34 puana, Nasdaq endeksi ise yüzde 1,38 artışla 13.478,28 puana ulaştı.

ABD’de beklenenden az gelen istihdam verilerinin ardından haftanın son işlem gününde borsalarda olumlu bir seyir gözlendi.

Ülkede tarım dışı istihdam ekim ayında 150 bin kişi artarken, işsizlik oranı da yüzde 3,8’den yüzde 3,9’a çıkarak 21 ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Fed’in dikkatle izlediği ve yüzde 0,3 oranında artması beklenen ortalama saatlik faiz ise yüzde 0,2 artarak 34 dolara ulaştı.

Analistler, ABD’de beklentilerin altında gerçekleşen istihdam artışının ülkedeki sıkı işgücü piyasasının gevşemeye başladığına işaret ettiğini, yatırımcıların Fed’in faiz artışlarında sona yaklaşmış olabileceğine dair beklentilerinin arttığını belirtti.

Analistler, para piyasalarındaki fiyatlamalarda önümüzdeki üç toplantıda faiz artırımı ihtimalinin önemli ölçüde azaldığını kaydederek, Fed’in önümüzdeki yıl Haziran ayında faiz indirimine başlayabileceğinin öngörüldüğünü belirtti.

ABD’de tarım dışı istihdam verilerinin ardından 10 yıllık hazine bonosu faizi yüzde 4,50’nin altına geriledikten sonra yüzde 4,57’de sabitlendi.

ABD’de Tedarik Yönetimi Enstitüsü’nün (ISM) hizmetler bölümü Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI), 51,8 ile piyasa beklentilerinin altında seyrederek hizmetler bölümündeki büyümenin yavaşladığına işaret etti. S&P Global’in açıkladığı Ekim ayı hizmet sektörü PMI verileri 50,9’dan 50,6’ya revize edildi.

Fed yetkililerinin açıklamaları da takip edilirken Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, işgücü piyasasının daha iyi bir dengede olduğuna dikkat çekerek, Fed’in faiz oranlarında zirveye ulaşıp ulaşmadığını bilmediğini belirtti.

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari de tahvil getirilerini neyin yönlendirdiğine dair pek çok belirsizliğin bulunduğunu ve işgücü piyasasındaki yavaşlamanın da olumlu olduğunu kaydetti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, ekonomik görünüm dikkate alındığında Fed’in politikasının muhtemelen doğru yerde olduğunu, enflasyonda yavaş ve istikrarlı bir ilerleme beklediğini belirtti.

Faiz oranının yaklaşık 8-10 ay sabit tutulmasını destekleyebileceğini belirten Bostic, Fed’in enflasyonun yüzde 2’ye yaklaşmasıyla faiz oranlarını değerlendireceğini söyledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu