Ekonomi

Apple ödeme hizmetlerini diğer şirketlere açmaya hazırlanıyor

AB Kurulu, teknoloji şirketi Apple’ın ödeme hizmeti Apple Pay ile ilgili rekabet soruşturması kapsamında çeşitli taahhütlerde bulunduğunu, bu taahhütlere ilişkin AB’ye 1 ay süreyle geri bildirim verilebileceğini duyurdu.

Apple Pay’in, iPhone kullanıcılarının mobil cihazlarıyla ödeme yapmalarına olanak sağlayan Apple’ın taşınabilir cüzdan çözümü olduğu hatırlatılarak, Apple’ın iOS işletim sistemi üzerinde çalışan kapalı bir ekosistem oluşturduğu belirtildi.

Açıklamada, Apple’ın taşınabilir cüzdan geliştiricilerinin erişimi de dahil olmak üzere ekosisteminin her yönünü kontrol ettiği ve AB’nin bu konuyla ilgili rekabet soruşturması başlattığı belirtildi.

Açıklamada, Apple’ın Komisyon’un rekabet kaygılarını gidermek amacıyla çeşitli taahhütlerde bulunduğu belirtilirken, bu kapsamda Apple’ın, farklı şirketlerin uygulamalarının Apple’ı kullanmaya gerek kalmadan ücretsiz olarak temassız ödeme yapmasına izin vermeyi kabul ettiği bildirildi. iPhone gibi iOS sistemini kullanan cihazlarda Pay veya Apple Wallet.

Açıklamada, Apple’ın taahhütlerinin 10 yıl süreyle yürürlükte kalacağı ve bunların uygulanmasının Kurul tarafından sistematik olarak takip edileceği kaydedildi.

AB Yönetim Kurulu, Apple’ın ödeme sisteminin Birliğin rekabet kurallarına uygun olup olmadığına ilişkin 2020 yılında resmi bir soruşturma başlattı.

AB Komisyonu, AB ülkelerinde faaliyet gösteren şirketlerin sektörlerinde rekabete aykırı bir durum olup olmadığını denetleme yetkisine sahiptir.

Komisyon, söz konusu soruşturmalarda rekabeti bozucu bir durumun olup olmadığını değerlendiriyor, rekabeti zedeleyecek durumların tespiti halinde buna son veriyor ve şirketlere yüksek para cezaları uyguluyor.

Birçok şirket, rekabet soruşturmasının sonlandırılması konusunda AB’ye çeşitli taahhütlerde bulunuyor.

aliagaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu