Haber

CHP’li Vekiller Mısır’daki 27. BM İklim Değişikliği Konferansı’na Katıldı. Murat Bakan: “Türkiye İklim Kriziyle Mücadelede Yetersiz”

TBMM Etraf Komitesi üyesi İzmir milletvekilleri Murat Bakan ve Uzman Polat Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen 27’nci BM İklim Değişikliği Konferansı’na (COP27) katıldı. COP27’nin insanlığın varoluş sorunlarını çözmekten ve iklim adaletini sağlamaktan uzak olduğunu söyleyen Murat Bakan, “Türkiye’nin dünyadan çok şey talep etmesi gerekiyor. Çünkü iklim krizinden en çok etkilenecek ülkelerden birisi ve kuraklık var. Türkiye, iklim finansmanına ulaşma konusunda yetersiz. Kendisini geleceğe hazırlama noktasında da gerekli adımları atmıyor. Türkiye iklim kriziyle mücadelede yetersiz” diye konuştu.

TBMM Etraf Kurulu CHP Sözcüsü İzmir Milletvekili Murat Bakan ile Kurul Üyesi İzmir Milletvekili Yetenekli Polat, bu yıl Mısır’ın Şarm El Şeyh kentinde düzenlenen 27’nci BM İklim Değişikliği Konferansı (COP27) ile ilgili kıymetlendirme yaptı. COP27’de ülkelerin iklim kriziyle mücadele kapsamında neler yaptıklarını anlattıkları etkinlikleri ve iklim aktivistlerinin protestolarını takip eden Murat Bakan ve Mahir Polat izlenimlerini anlatırken “Herkes için iklim adaleti” çağrısında bulundu.

MURAT BAKAN: “BÜYÜK BÜYÜK LAFLAR”

Geçen yıl İskoçya’nın Glasgow kentinde yapılan konferansı anımsatan Murat Bakan şöyle konuştu:

“Ne Glasgow’daki gibi katılım var- Mısır’ın izlediği siyasetle ilgili biraz da bu- ne de Glasgow’da söylenen sözlerden farklı şeyler söyleniyor burada. Yine büyük büyük laflar, tumturaklı laflar… ‘Kendi mezarımızı kazıyoruz’ deniyor yine. Ama aslında baktığınızda Afrika ülkeleri için değişen bir şey yok. ‘Afrika boynuzu’ dediğimiz, Afrika’nın en fakir bölümünde önemli bir kuraklık var, beşerler yoksullukla, açıkla karşı karşıya… Öbür taraftan Pakistan pavilyonunda, Pakistan Federal İklim Değişikliği Bakanı Senatör Sherry Rehman ile yaptığımız görüşmede, o da ‘çok büyük sözler söyleniyor ama kayıp ve hasarla ilgili atılan bir adım yok, iklim finansmanı konusunda bir adalet yok, biz Pakistan olarak çok zarar görüyoruz bundan ama Avrupa ülkeleri başka şeyin derdinde’ diyor. Türkiye nerede? Şimdi Etraf, Şehircilik, İklim Değişikliği Bakanı gelmedi.”

“TÜRKİYE ÇOK ŞEY TALEP ETMELİ”

Türkiye’nin iklim kriziyle mücadelede yetersiz olduğunu söyleyen Murat Bakan şöyle devam etti:

“Türkiye pavilyonunda gösterilenler, yapılan sunumlar, anlatılanlar aslında Türkiye’de olmuyor. Türkiye’nin dünyadan çok şey talep etmesi gerekiyor. Zira iklim krizinden en çok etkilenecek ülkelerden birisi, kuraklık sebebiyle bilhassa. Fakat Türkiye, iklim finansmanına ulaşma konusunda yetersiz, kâfi finansmana ulaşamıyor. Başka taraftan kendisini geleceğe hazırlama noktasında da gerekli adımları atmıyor. Nasıl bir yol haritası izleyecek, nasıl bir azaltım yapacak? Örneğin; geçen sene Glasgow’da kömürden çıkış koalisyonu oluşmuştu. Türkiye buna imza atmamıştı. Kömürden çıkışına ait, azaltım noktasında attığı bir adım yok. Sonda karbon vergisi noktasında da Türkiye ekonomik olarak en çok etkilenecek ülkelerden birisi, bununla ilgili de tam manasıyla bir şey yapıldığı söylenemez. Etraf, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, aslında etraf kısmında çalışıyor, etrafla ilgili siyasetlerini da eleştiriyoruz, lakin iklim kriziyle gayret noktasında yetersiz. Bununla ilgili başka bakanlıkları koordine etmede yetersiz. Ne Güç Bakanlığı ne Ekonomi ne Sanayi Teknoloji Bakanlığı… İklim krizinin tesirlerinin Türkiye’ye nasıl bir yük getireceğini ekonomik anlamda, azaltım ve uyum noktasında Türkiye’nin atması gereken adımları destekleme noktalarında yetersizler.”

“FOSİL YAKIT ÜRETİCİLERİ KENDİLERİNİ ANLATMAYA GELMİŞ”

CHP’li Bakan sözlerine şöyle devam etti:

“COP27’de yeniden büyük kelamlar söyleniyor ancak sonuç itibariyle insanlık için değişen bir şey olmayacak diye düşünüyoruz. Fosil yakıt üreticileri kendilerini anlatmaya gelmiş. Karbon yakalama, tutma ve depolama teknolojileri hala burada konuşuluyor ancak bu aslında fosil yakıtın devamlılığını sağlamak için, yani petrol üretmeye, kömürü çıkarmaya ve kullanmaya devam etmek için atılan adımlar. Burada iklim aktivistleri buna karşı uğraş ediyor. COP27, bizim gördüğümüz kadarıyla, yeniden insanlığın varoluş sorununu çözecek adımlar atmaktan ve iklim adaletini sağlamaktan uzak. Dünyayı en çok kirleten, en çok emisyon yaratan ülkelerin en büyük sorumluluğu alması gerekirken, onlar da bu noktada hala vadettikleri 100 milyar doları toplayabilmiş değiller. Hasebiyle evet herkes üzerine düşeni yapmalı. Türkiye de üzerine düşeni yapmalı, yeni karbonsuz ekonomik tertipte Türkiye yer almalı, kendi ülkesinin geleceği için atması gereken adımları atmalı, ahenk siyasetlerini geliştirmeli lakin başka taraftan da Türkiye iklim krizinden en çok ziyan gören ülkelerden birisi olarak iklim finansmanına ulaşmada da gayret sarf etmeye, uğraş etmeye bunun için hakkını aramaya da BM ve dünya nezdinde devam etmeli diye düşünüyorum.”

MAHİR POLAT: “KÜRESEL FİNANSA SAHİP VAKIFLAR BURADA FAALİYET GÖSTERİYOR”

Çevre Komisyonu Üyesi CHP İzmir Milletvekili Mahir Polat ise şunları kaydetti:

“Afrika ülkelerinin çok derin beklentisi var. Karbon salınımı fazlalaştıran, iklim krizine sebep olan emisyonu yüksek ülkelerden beklentileri var. Desteklenmek istiyorlar. İştirak onlar açısından hayli yüksek. Benim bu sene dikkatimi çeken; daha çok global finansa sahip olan vakıfların buralarda faaliyet gösterdiği; global ticarete sahip olan örgütlerin de buralara geldiği; yenilenebilir güç, pak güçle ilgili yatırım ve kardan hisse almak üzerine konseyi bir sistemlerinin olduğu; ana temanın su, besin, tarım ve etraf olduğu bir COP27 yaşıyoruz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu