Ekonomi

Çin’de Sanayi Üretimi Ağustos’ta Arttı

PEKİN, 15 Eylül (Xinhua) — Çin’in değerli bir ekonomik göstergesi olan katma değerli sanayi üretimi, Ağustos ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 4,5 arttı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun (NBS) Cuma günü açıkladığı bilgiye göre sanayi üretimi Ocak-Ağustos döneminde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,9 arttı.

Üç ana branş arasında yer alan madencilik sektörü ağustos ayında yüzde 2,3, imalat sektörü ise yüzde 5,4 büyürken, elektrik, ısınma, doğalgaz ve su hizmetlerinin üretim ve tedarikinde yüzde 0,2 büyüme gözlendi.

Mülkiyet bazında bakıldığında ise devlet kontrolündeki işletmelerin üretimi yüzde 5,2 artarken, ortak sermayeli şirketlerin üretimi yüzde 5,7, özel sektörün üretimi ise yüzde 3,4 arttı.

Ürün cinsi bazında bakıldığında güneş pili üretimi geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 77,8 artarken, güç üniteleri üretimi ise yüzde 32,4 arttı.

Endüstriyel üretim verileri, her birinin yıllık ana iş cirosu en az 20 milyon yuan (yaklaşık 2,79 milyon ABD doları) olan işletmelerin faaliyetlerini ölçmek için kullanılıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu