Haber

Ereğli Kumyalı’da ‘Mavi Bayrak’ çekildi

KOCAELİ (İGFA) – Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, kentteki mavi bayraklı plaj sayısına bir yenisini daha ekledi. Bu kapsamda Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı tarafından belirlenen 33 kriteri yerine getiren Karamürsel Ereğli Kumyalı Plajı mavi bayrak almaya hak kazandı. Plajın mavi bayrağı törenle Kumyalı sahilinde dalgalanmaya başladı.

Ereğli Kumyalı Plajı yanında düzenlenen Mavi Bayrak ödül programında konuşan Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Kumyalı Plajımız 33 kriteri yerine getirerek mavi bayrak almaya hak kazandı. Bunlar gerçekten zor kriterler. Bunları başarmak kolay değil, arkasında büyük bir emek var. Yani mavi bayrağı alıp oraya astığınızda mavi bayrak orada kalmıyor. Mavi bayraklı plajlar TÜRÇEV tarafından defalarca titizlikle bakılmakta ve takip edilmektedir. Bu kendi oluşturduğumuz bir standart değil, dışarıdan bir bakış açısıyla değerlendiriliyor” dedi.

Plajların mavi bayrak alması için perde arkasında büyük bir emek olduğunu kaydeden Lider Büyükakın, “Bu başarının arkasında evsel ve kanalizasyon atıklarının denize bırakılmaması yatıyor. İlimizin muhtelif yerlerinde 23 adet arıtma tesisimiz bulunmaktadır. Bu 23 arıtma tesisinde denizlerde arıtılmadan bir damla su kalmıyor. Yılda 10 bin gemi Körfez’e girip çıkıyor. Bu gemilerde sintine pisliği ve balaj suyu bulunmakta ve takibi yapılmaktadır. Hava kontrolleri uçağımız ile yapılmaktadır. Körfez’deki gemilere bugüne kadar yazılan cezaların toplamı 180 milyon TL civarında. Çok sıkı bir takip var. Bu çalışmaların sonucunda mavi bayrak ödülleri veriliyor.”

KOCAELİ’DE 9 PLAJ MAVİ BAYRAKLI OLDU

Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (FEE) tarafından koordine edilen ve Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen “Mavi Bayrak Programı” kapsamında Türkiye temsilcisi olarak Cebeci, Bağırganlı, Kerpe, Kumcağız, Miço Bay Hanımlar , Kovanağzı ve Seyrek Halk Plajları ile ilçede bulunan Karamürsel Altınkemer ve Ereğli Kumyalı Halk Plajları yapılan başvurular sonucunda 2023 yılı “Mavi Bayrak Ödülü” almaya hak kazandı.

Bu plajların ortasında yer alan Ereğli Kumyalı Halk Plajı için ilk kez başvuru yapılmış ve yapılan inceleme ve değerlendirmeler sonucunda bu plaj da Mavi Bayrak ödülüne layık görülmüştür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu