Ekonomi

Gayrimenkullerde Amortisman Süreleri Azaldı

Gayrimenkulde amortisman sürelerine değinen Emlak Uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Konut fiyatlarındaki artışın azalması ve kira artışlarının devam etmesinden sonra gayrimenkullerde amortisman süreleri azalmaya başladı. Geçmişte 25 yıla kadar, 20 yıla düştü.Öte yandan bu süre Ankara’da.” 17 yıla düştü” dedi.

Konut fiyatları düşmeye devam ederken, amortisman süreleri de azalmaya başladı. Konuyla ilgili açıklama yapan Altın Emlak Genel Müdürü Mustafa Hakan Özelmacıklı, “Alınacak evin kiraya verilmesi durumunda satış bedelinin kaç yılda geri kazanılabileceğinin hesabına amortisman denir. bazı ülkelerde 10-12 yıl olan bu süreler ülkemizde 25 yıla kadar çıkmıştır.Dönemde satış fiyatlarının sabit seyri ve kiralardaki artış nedeniyle amortisman süreleri 20 yıla kadar düşmüştür.

“Ankara’da amortisman süresi 17 yıla indi”

İstanbul ve İzmir’in amortisman süresinin Haziran 2023 itibarıyla 21 yıla düştüğünü belirten Özelmacıklı, “Ancak Ankara’da bu süre şu anda 17 yıla düştü. Yani kiraların yüzde 100 arttığını söyleyebiliriz. amortisman vadelerine örnek Diyarbakır, Eskişehir, Konya, Manisa, Mersin ve Muğla’da ortalama 19 yıl, Antalya, Gaziantep, Tekirdağ’da 20 yıl, Bursa, Erzurum’da 21 yıl, Kocaeli ve Sakarya, Türkiye’de Kayseri 21, Van 22 yaşında. Adana ve Şanlıurfa 24, örneğin Trabzon 27 yaşında” dedi.

“Yatırımcılar için amortisman vadeleri önemli”

Gayrimenkul tercihlerinde yatırımcılar için amortisman süresinin önemli bir kriter olduğunu belirten Özelmacıklı, “Konutlarda özellikle ticari gayrimenkullerde yeni yeni azalmaya başlayan amortisman sürelerinin 16-18 aralığında olduğunu söyleyebiliriz. Gayrimenkulün maliyeti, kiracının kurumsal olup olmadığı, kiranın mevcut durumu gibi birçok kritere göre değerleme yapılmalıdır.” dedi.

“Konut fiyat endeksi reel olarak düşüyor”

Merkez Bankası Konut Fiyat Endeksi’nin Mayıs ayında aylık yüzde 3,6, yıllık ise yüzde 103,6 artışla 877,9 olduğunu vurgulayan Özlemacıklı, “2023 Mayıs ayında KPI geçen yılın aynı ayına göre KPI nominal olarak yüzde 103,6 arttı. Gerçekte yüzde 45 arttı. Reel artışlarda ciddi bir düşüş olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin Ocak ayında reel artışlar yüzde 59,1 iken son aylarda yüzde 45’e geriledi.” – İSTANBUL

turgutlu-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu