Haber

Güney Kore, İran’ın dondurulan varlıklarını serbest bırakmayı umuyor

Güney Kore’nin, İran’ın ABD yaptırımları nedeniyle ülkede dondurulan mal varlığına ilişkin sorunun barışçıl bir şekilde çözülmesini umduğu, ABD ve İran dahil ilgili ülkelerle yakın istişare içinde olduğu belirtildi.

Yonhap’ın haberine göre, ismi açıklanmayan bir Güney Kore Dışişleri Bakanlığı yetkilisi, İran’ın Güney Kore’de dondurulan yaklaşık 6 milyar dolarlık varlığının ABD ile serbest bırakılmasına ilişkin tartışmalar hakkında gazetecilere konuştu.

Yetkili, bakanlığın ABD ve İran’ın konuyla ilgili anlaşmaya vardığına dair basında çıkan haberleri “doğrulayacak bilgiye sahip olmadığını” belirterek, “Hükümet ABD ve İran da dahil olmak üzere ilgili ülkelerle yakın istişarelerde bulundu. Dondurulmuş varlıklar sorununun çözülmesini ve bu sorunun barışçıl bir şekilde çözülebileceğini umuyoruz. Bir şekilde çözülebileceğini umuyoruz.” söz konusu.

Dün ABD ve İran medyasında yer alan bazı haberlerde, iki ülkenin ABD’de tutuklanan birkaç İran vatandaşının İran’da tutuklu 5 Amerikalı ile takası ve İran’ın yaklaşık 6 dolarlık bloke edilen petrol gelirine erişimi konusunda anlaştıkları belirtildi. Güney Kore’de milyar Kaynaklar, İran’ın Güney Kore’deki yaklaşık 6 milyar dolarlık varlığının Katar Merkez Bankası’ndaki bir hesaba aktarılacağından bahsetmişti. İran’ın yarı resmi haber ajansı Tesnim, cezaevinden tahliye edilen ve yatılı cezaevine götürülen Amerikalı mahkumların, döviz kaynaklarının tamamı Katar’daki bir hesaba aktarılmadan serbest bırakılmayacağını duyurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu