Haber

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Çanakkale ziyaretinde soruları yanıtladı Valilik Açıklaması

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Alman özel kuvvetlerinden askerlerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi’nin (GKRY) kontrolündeki bölgelere gelmesine ilişkin, şunları söyledi: “İngiltere’nin Kıbrıs’ta iki üssü var. baskın üslerdir. Tabii ki İngiltere de bu baskın üslerin içindedir.” “Kendi haklarını, hukuklarını koruyabilirler ama Kıbrıs’ı böyle bir trajediye karıştırmamalılar.” söz konusu.

Cumhurbaşkanı Tatar, Çanakkale Valiliği ziyaretinde Vali İlhami Aktaş ve polis tören ekibi tarafından karşılandı. Öğrenciler tarafından çiçek takdim edilen Tatar, Valilik Fazilet Kitabı’nı imzaladı.

Ziyarette bir basın mensubunun İsrail’in Gazze saldırılarına ilişkin sorusunu yanıtlayan Tatar, bunun kendileri için büyük bir üzüntü kaynağı olduğunu ve Filistin halkına yapılanların asla tasvip edilemeyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz hafta Türkiye’de olduğu gibi KKTC’de de 3 günlük yas ilan ettiklerini hatırlatan Tatar, şöyle konuştu:

“Maalesef masum insanlara, sivillere ve çocuklara yönelik bu saldırılar devam ediyor. Kıbrıslı Türkler de bunu büyük bir üzüntüyle izliyor. Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın davetlerine tamamen katılıyorum. Ortaya çıkan sonucun prestijiyle büyük bir insanlık trajedisi ve dramı yaşanıyor. Ne yazık ki” Dünya buna seyirci kalıyor. “Bu bizi gerçekten endişelendiriyor. İnsanlığa yönelik tüm bu katliamların ve kabul edilemez saldırıların bir an önce durdurulması gerektiğini buradan ifade etmek isterim. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine ve oradaki vatandaşlara sabır diliyorum.”

“Doğru değil, yasal değil, meşru değil”

Cumhurbaşkanı Tatar, bir başka soru üzerine ise Alman özel kuvvetlerinden askerlerin Güney Kıbrıs Rum Yönetimi kontrolündeki bölgeye geldiğine değindi.

Bu konuyla ilgili daha önce de açıklama yaptığını hatırlatan Tatar, şöyle konuştu:

“Türkiye Cumhuriyeti, Kıbrıs’ın garantör ülkesidir. Uluslararası anlaşmalara bağlı olarak, garantör ülkenin onayı olmadan başka yabancı silahlı kuvvetlerin veya silahlı askerlerin oraya yerleşmeleri asla doğru değildir, tüzel kişiliği yoktur, tüzel kişiliği yoktur. Bunu bu şekilde değerlendirirken, yaptığım açıklama üzerine karşı taraftan gelen yorumlarda bu askerlerin ‘Filistinli ve İsrailli sivillere yardım etmek için oraya geldikleri’ belirtiliyor.

Buradan İngiltere’ye bir kez daha seslenmek istiyorum. İngiltere’nin Kıbrıs’ta iki üssü var, bunlar egemen üslerdir. İngiltere bu egemenlik üslerindeki haklarını elbette koruyabilir ama Kıbrıs’ı böyle bir trajediye karıştırmamalı. Sonuçta Kıbrıs çok yakın bir coğrafyada. Bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir. “Ne başkaları ne de İngiltere, Kıbrıs’ı ve kendi güvenliğini bölgedeki bu kabul edilemez çatışmaya asla dahil etmemelidir.”

karakeciliajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu