Haber

TMSF’den sigorta limiti güncellemesine ilişkin açıklama

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) tarafından sigortalı mevduat ve katılım fonu tutarının 2023 yılı itibarıyla 400 bin TL olarak belirlendiği, resmi kurumlar, kredi kuruluşları ve finans kuruluşlarına ait mevduat ve katılım fonu hesaplarının sigorta kapsamında değildir.

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’ndan (TMSF) sigorta limiti güncellemesine ilişkin yazılı açıklama yapıldı.

Bankalardaki birikimlerin limitleri değişse de devlet güvencesi altında olduğu hatırlatılan açıklamada, “Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu, adından da anlaşılacağı üzere Türkiye’de bankalar nezdinde mevduat ve katılım fonlarını sigortalayan resmi kurumdur. Kuruluşumuzdan bu yana; Kurum sigorta limitini rutin olarak karşılamaktadır.Güncelleme yapılırken 213 sayılı Vergi Usul Kanununa göre belirlenen ve ilan edilen yeniden değerleme oranı dikkate alınır.” söylendi.

Fon Kurulu’nun 15.12.2022 tarih ve 595 sayılı kararına göre 2023 yılı için geçerli olacak sigorta limiti 400 bin TL olarak belirlendi.

Türkiye’de faaliyette bulunan kredi kuruluşlarının (mevduat ve katılım bankaları) yurt içi şubelerinde açılan Türk lirası, döviz ve kıymetli maden mevduat ve katılım fonu hesaplarının anapara ve yan fonları toplamının 400 bin TL’ye kadar sigorta.”

Açıklamada ayrıca resmi kurumlar, kredi kuruluşları ve finans kuruluşlarına ilişkin mevduat ve katılım fonu hesaplarının sigorta kapsamında olmadığı belirtildi.

Öte yandan, Sigortaya Tabi Mevduat ve Katılım Fonları ile TMSF Tarafından Tahsil Edilecek Primlere İlişkin Yönetmelikte TMSF tarafından yapılan değişiklikler Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu