Haber

Ukraynalı milletvekili: Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin yasaklanması için yeterli imza toplandı

Ukrayna parlamentosu Verhovna RadaUkrayna’da kümesi bulunan Avrupa Dayanışma Partisi milletvekili Irina Gerashenko, Telegram kanalında yaptığı paylaşımda Ukrayna’daki kanonik yasayı paylaştı. Ukrayna Ortodoks KilisesiYasaklayan yasa tasarısına destek için yeterli sayıda imzanın toplandığını belirtti.

Tasarının meclise sunulmasında ısrar eden milletvekillerinden Gerashenko şunları söyledi: Moskova rahiplerinin yasaklanmasını öngören tasarıyı destekleyen 226 imza var. Meclis başkanının kanun tasarısını derhal görüşülmek üzere meclise sunmasını talep ediyoruz. ‘Halkın Hizmetkarı Partisi’Artık bunu yapmamak için hiçbir argüman yok.“dedi.

Gerashenko daha önce Ukraynalı yetkililerin, oy kaybına yol açacağı korkusuyla Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ni ülkede yasaklayan yasaları çıkarmaktan çekindiklerini belirtmişti.

Geçtiğimiz yıl Ukraynalı yetkililer, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin Rusya ile olan bağlantısını öne sürerek büyük bir baskı dalgası başlattı. Ukrayna’nın farklı bölgelerindeki yerel yönetimler, Ukrayna Ortodoks Kilisesi’nin faaliyetlerini yasaklama kararı aldı ve kilisenin Ukrayna’da etkin bir şekilde yasaklanması için ülke parlamentosuna bir yasa tasarısı sunuldu.

haberderbent.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu