Teknoloji

Volkswagen, 2000 km Menzilli Hidrojen Araç Çıkarabilir!

Elektrikli motorlular kadar hidrojenle çalışan araçların da gelecekte otomotiv sanayisini domine edeceği varsayım ediliyor. Artık ise Almanya merkezli Volkswagen’in yaptığı bir patent başvurusu, araba devinin yakında yepisyeni bir hidrojen araçla karşımıza çıkabileceğini ortaya koyuyor.

İlk olarak Autocar tarafından bildirilenlere nazaran Alman araba üreticisi, ID.4 üzere mevcut elektrikli araçlarının yanında satılabilecek bir hidrojen araç için bu müracaatta bulundu. Ayrıyeten, aracın yakıt ikmali yapmadan uzun mesafeler kat edebileceği aktarıldı.

Araç, 2000 kilometreye yakın menzile sahip olabilir!

Volkswagen, 2014’te hidrojen yakıtın potansiyelini test etmişti

Kraftwer Tubes ve Volkswagen iştirakinde yapılan patent, Hyundai ve Toyota tarafından tercih edilen polimer hücrelerden fazla daha ucuz olan, hidrojen yakın hücreleri ve hidrojen araçların seri üretimi için gerekli olan seramik hücreleri işaret ediyor. Ayrıyeten bunun, yüksek maliyetli olması nedeniyle hücre üretimine mahzur oluşturan platinum olmadan çalışmadığı da aktarılıyor.

Buna ek olarak araçla ilgili en dikkat cazip kısmın menzil olduğunu söyleyebiliriz. Gelen bilgilere nazaran hidrojenle çalışan araba 1998 kilometre menzil sunma potansiyeline sahip. Bu, aracın tek bir depoyla İstanbul-Van ortasındaki arayı gidebileceğini, üstüne üstlük daha depoda yakıtın kalabileceğini gösteriyor.

Bu gelişmenin Volkswagen’in hidrojen konusundaki görüşleriyle aksi düştüğünü eklemek gerek. Şirketin CEO’su Herbert Diess, evvelki yıllarda hidrojen araçların dünyadaki iklim sıkıntılarına tahlil olmadığını söylemiş, elektrikli araçların galip geldiğini aktarmıştı.

Teknolojiyi 2026’da farklı markalardan 10.000 araçta görebiliriz

Patentte karşımıza çıkan Kraftwer Tubes’un kurucusu Sascha Kuhn da patentte gördüğümüz tahlilin en büyük avantajının polimer yakıt hücrelerinden çok daha ucuza üretilebilmesi olduğunu söz etti. Kuhn ayrıyeten, Kraftwer Tubes Volkswagen’le ortaklaşa müracaat yapsa da sırf Alman araba deviyle çalışmayacaklarını da ekledi.

İş insanı açıklamalarında, üreticiden bağımsız olarak teknolojilerini 2026 yılında birçok araçla piyasaya sürmeyi amaçladıklarını aktardı ve farklı araba şirketlerine ilişkin 10.000 araçta görebileceğimizi söz etti. Kuhn, bu üreticilerden birinin Nissan’ın premium araba markası Infiniti olabileceğini ekledi.

Bu üslup araçların nasıl bir geleceğe sahip olacağını ilerleyen yıllarda göreceğiz. Bu kadar yüksek menzilli bir araba çıkarmanın dalda ihtilal yaratabileceğini de söylemeden geçmemek gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu