Ekonomi

Charles River 1. Çeyrek Düzeltilmiş EPS Artışı Yayınladı, Öngörü Aralığı Daraldı

WILMINGTON, Mass. – Charles River Laboratories International, Inc. (NYSE: CRL), analist tahminlerini aşan ilk çeyrek düzeltilmiş hisse başına kazanç (EPS) ve tüm yıl için daraltılmış bir kılavuz aralığı ile 2024 yılına sağlam bir başlangıç yaptığını bildirdi.

Şirketin birinci çeyrek düzeltilmiş EPS’si 2,27 dolar olarak gerçekleşti ve 2,06 dolarlık konsensüs tahminini 0,21 dolar aştı. Gelir 1,01 milyar dolara ulaşarak 992,31 milyon dolarlık analist tahminini de aştı.

Geçen yılın aynı dönemiyle karşılaştırıldığında, şirketin geliri %1,7’lik hafif bir düşüşle 1,03 milyar dolara geriledi. Bu düşüş, %3,3’lük organik gelir düşüşüne bağlanırken, döviz kurunun çevrilmesinden elde edilen %0,3’lük fayda ve satın almalardan elde edilen %1,5’lik katkı ile kısmen dengelendi.

Gelir düşüşüne rağmen, Üretim ve Araştırma Modelleri ve Hizmetleri (RMS) segmentleri, Keşif ve Güvenlik Değerlendirmesi (DSA) segmentindeki düşük gelirin gölgesinde kalan organik gelir artışı bildirdi.

Şirketin 2024 yılının ilk çeyreğindeki GAAP işletme marjı bir önceki yılki %16,3 seviyesinden %12,5’e düşerken, düzeltilmiş işletme marjı da %21,2’den %18,5’e geriledi. Bu düşüşler temel olarak DSA segmentindeki düşük faaliyet marjı ve artan dağıtılmamış kurumsal maliyetlerden kaynaklanmıştır.

GAAP bazında adi hissedarlara atfedilebilen net gelir 67,3 milyon dolar olarak gerçekleşmiş ve 2023’ün ilk çeyreğindeki 103,1 milyon dolardan %34,7’lik önemli bir düşüş göstermiştir. Düzeltilmiş net gelir de geçen yılın aynı dönemine göre %17,7’lik bir düşüşle 117,6 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yönetim Kurulu Başkanı, Başkan ve CEO James C. Foster performansla ilgili olarak şunları söyledi: “İlk çeyrekteki performansımız, özellikle Üretim segmentimizde olmak üzere, bu yılki mali görünümümüze ulaşma yolunda sağlam bir ilk adım oldu.”

DSA segmentinde teklif faaliyetlerinde ve iptallerde iyileşme görülürken, şirketin görünümünün ölçülü olmaya devam ettiğini ve talebin yılın ilerleyen dönemlerinde iyileşmesini beklediğini belirtti.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Charles River Laboratories, 24 mali yılı için, 11,02 dolarlık konsensüs tahminine paralel olarak 10,90 ila 11,40 dolarlık bir EPS aralığı öngörerek beklentilerini güncelledi. Bu öngörü, şirketin yılın ikinci yarısında mütevazı bir talep iyileşmesi beklentisini yansıtıyor.

Kazanç açıklamasının ve güncellenen beklentilerin ardından Charles River’ın hisseleri %1,1’lik mütevazı bir artış göstererek şirketin performansına ve görünümüne yönelik olumlu ancak ölçülü bir piyasa tepkisine işaret etti.

Şirket, biyofarmasötik endüstrisinin uzun vadeli temelleri güçlü olmaya devam ederken, verimliliği artırma, yenilikçi teknolojilere yatırım yapma ve yeni iş fırsatlarından yararlanma girişimleriyle klinik dışı ilaç geliştirme sektöründeki liderliğini sürdürmeye kararlıdır.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu