Ekonomi

Çin, Suriye’nin BM insani yardım yetkisini memnuniyetle karşıladı

Çin’in BM Daimi Temsilcisi Geng ŞuangSuriye yönetiminin, BM ve ilgili kuruluşların Suriye’nin kuzeybatısına insani yardım ulaştırmak için Bab al-Hawa sınır kapısını kullanmaya devam etme iznini memnuniyetle karşıladığını kaydetti.

Geng Shuang, dün BM Güvenlik Konseyi’nde gerçekleştirdiği oturumda, BM Güvenlik Konseyi’nde sınır ötesi insani yardım gücünün Suriye’ye genişletilmesine ilişkin çeşitli görüşmeler yapıldığını ancak taraflar arasındaki önemli anlaşmazlıklar nedeniyle tek taraflı yaptırımlar gibi konularda anlaşmaya varılamadı ve her iki karar taslağı da onaylanamadı.

Geng Shuang, BM ve Suriye’deki ilgili kuruluşların önümüzdeki 6 ay içinde Bab al-Hawa sınır kapısını kullanarak Suriye’nin kuzeybatı bölgelerine insani yardım yapılmasına izin vermesini memnuniyetle karşıladıklarını ifade etti.

Birleşmiş Milletler İnsani Uyum Ofisi, Suriye hükümetinin izninin, Birleşmiş Milletler’in Bab al-Hawa sınır kapısından yasal insani yardım eylemleri gerçekleştirmesine zemin hazırladığını doğruladı.

Çin’in BM ve Suriye hükümeti arasında diyalog ve istişarelerle sorunların uygun şekilde çözülmesini beklediğine işaret eden Geng, uluslararası toplumun Suriye ortasında BM ile diyaloğu güçlendirmek ve iş birliğini derinleştirmek için uygun koşulları yaratması gerektiğini vurguladı.

Geng Shuang, Suriye’ye insani yardım için mali takviyeleri artırma ve Suriye’ye yönelik tek taraflı yaptırımları kaldırma davetinde bulundu.

Suriye sorununun siyasi yollarla çözülmesi gerektiğine dikkati çeken Geng, Suriye’nin yeniden Arap dünyasının bir modülü haline geldiğini, bölge ülkeleri arasındaki dayanışma ve iş birliğinin güçlendirilmesinin Suriye sorununun analizine yeni bir ivme katacağına inandıklarını söyledi.

Geng, Çin’in Suriye’de yasadışı olarak konuşlanmış yabancı birlikleri geri çekme ve Suriye’nin egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar vermeye yönelik tüm girişimleri durdurma davetini yineledi.

Kaynak: Çin Uluslararası Radyosu

Hibya Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu