Haber

İsrail Parlamentosu’nun yeni başkanı Netanyahu’nun partisinden Yariv Levin oldu.

İsrail’de hükümeti kurmakla görevlendirilen Binyamin Netanyuhu liderliğindeki Likud Partisi’nden Yariv Levin, İsrail’de Meclis Başkanı seçildi.

İsrail Meclisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 120 sandalyeli parlamentoda Levin 64 oy alırken, Gelecek Orada Partisi’nin 45 yaşındaki adayı Merav Ben Ari ve “Ortak Liste”den Eymen Avde 5 oy aldı.

Levin’in Adalet Bakanı olması beklendiği sürece bu görevde uzun süre kalmayacağı belirtiliyor. Levin’in bakan olarak atanmasının ardından Meclis Başkanlığı’na Likud’dan bir başka adayın seçilmesi düşünülüyor.

Söz konusu seçim, Likud lideri Netanyahu’nun yeni hükümeti kurmasını kolaylaştıracak yasaların çıkarılmasını hızlandırmak istemesiyle bağlantılı görünüyor.

Netanyahu’nun yeni hükümeti kurması bekleniyor

Son yıllarda erken seçim ve koalisyon krizi sarmalı içinde olan İsrail’de 1 Kasım’da yapılan erken genel seçimde, eski başbakan ve muhalefet lideri Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ blokta yer alan partiler açık bir zafer kazandı. 120 sandalyeli Meclis’e 64 milletvekili göndererek.

İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Netanyahu’yu 13 Kasım’da hükümeti kurma görevine verdi. Yasal süreye göre Netanyahu’nun en geç 21 Aralık’a kadar hükümeti kurması gerekiyor.

Yeni hükümetin İsrail siyasi tarihindeki “en sağcı” hükümet olması bekleniyor.

Netanyahu liderliğindeki sağcı blok, çok dindar Yahudi partileri Shas ve Birleşik Tevrat Yahudiliği ile aşırı sağcı, ırkçı ve şiddet yanlısı politikalarıyla tanınan Dini Siyonizm ve Yahudi Gücü partilerinden oluşuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu