Haber

Lukashenko: Wagner savaşçıları Polonya’ya girmek istiyor

Belarus Devlet Lideri Aleksandr Lukashenko, Rusya Devlet Lideri Vladimir Putin ile yaptığı görüşmede Rus paralı grup Wagner askerlerinin Polonya’ya girmek istediğini belirterek, “Wagner bizi zorlamaya başladı. Polonya’ya saldırmak istiyorlar” dedi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Balarian Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko bugün St. Petersburg’da bir araya geldi, önce Kronstadt Deniz Katedrali’ni ziyaret etti, ardından Konstantinovskiy Sarayı’nda bir araya geldi. Görüşmede Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Belarus ile ilişkilere değinerek, “Bütün planlarımız uygulanıyor, hatta beklediğimizden de hızlı. Hem Rusya hem de Belarus ekonomisinin yeterli durumda olduğunu belirtmek isterim. Son bilgileri incelediğimde Belarus ekonomisinin büyüme oranının yüzde 3,75 olması bekleniyor. Bu yıl hem Rusya hem de Beyaz Rusya için rahat geçecek ve uygun bir büyüme görülüyor. Rusya-Belarus Birliği Devleti planları uygulanıyor.”

“Ukrayna’nın zayiatı 26 bini geçti”

Putin’in konuşmasının ardından konuşan Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukashenko, Ukrayna’nın devam eden savaşta ağır kayıplar verdiğini belirterek, “ABD’nin tahminlerine göre 4 Haziran’da başlayan taarruzda Ukrayna Silahlı Kuvvetlerinin kayıpları 26 bini geçti.” Putin, Lukashenko’ya “Daha fazla” diyerek yanıt verdi. Putin’in uyarısının ardından sözlerine devam eden Lukaşenko, “Bu durum, savaşın tüm NATO bloğuna karşı yürütülmesi gerektiğini gösterdi” dedi.

Putin’in Polonya’nın Batı Ukrayna’yı ve Beyaz Rusya’nın bazı bölgelerini ilhak etme niyetiyle ilgili sözlerini hatırlatan Lukashenko, “Son zamanlarda çok doğru bir şey söylediniz. Size Polonya Silahlı Kuvvetlerinin Birlik Devleti’nin uçlarına sevkiyatının bir haritasını getirdim.”

“Wagner savaşçıları Polonya’ya girmek istiyor”

Lukashenko, Rusya’daki silahlı ayaklanmanın ardından Belarus’a gönderilen Wagner savaşçılarının, “Belki söylememeliydim ama söyleyeceğim. Wagnerciler bizi zorlamaya başladı, ‘Ben Batı’ya gitmek istiyorum. Varşova ve Rzeszow gezisine çıkalım’ diyorlar” diyerek Polonya’ya girmek için talepte bulunduğunu açıkladı. dedi. – ST. PETERSBURG

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu