Ekonomi

Reddit halka arzı 4-5 kat fazla taleple yüksek talep görüyor

Popüler sosyal medya platformu Reddit’in ilk halka arzı (IPO) yüksek bir ilgi görüyor ve Pazar günü kaynaklar arzın dört ila beş kat fazla talep gördüğünü açıkladı. Bu güçlü yatırımcı talebi, Reddit’in istediği 6,5 milyar dolarlık değerlemeye ulaşma yolunda ilerlediğini gösteriyor.

Şirket, Çarşamba günü New York’ta fiyatlandırılması planlanan halka arz için hisse başına 31 ila 34 dolar arasında bir fiyat aralığı belirledi. Yüksek abonelik oranı olumlu bir gösterge olmakla birlikte, borsada sağlam bir başlangıç yapılmasını garanti etmiyor.

Reddit, 2021’de şirkete 10 milyar dolar değer biçen bir önceki özel bağış toplama turundan itibaren değerleme hedeflerini aşağı doğru ayarladı. Yaklaşan halka arz 748 milyon dolar toplamayı hedefliyor.

Geniş kullanıcı tabanına ve topluluğunun sadakatine rağmen Reddit, 2005’teki kuruluşundan bu yana henüz kâra geçmedi. Platformun finansal performansı, Meta Platforms (NASDAQ:META)’un Facebook’u ya da eskiden Twitter olarak bilinen platform gibi diğer sosyal medya devlerininkiyle eşleşmedi. Şirketin 100.000 “subreddit “ten oluşan dizisi, sıradan tartışmalardan derin tartışmalara kadar geniş bir yelpazeyi kapsıyor.

Platform, Reddit’in “wallstreetbets” forumunun GameStop gibi hisse senetlerinin yükselişinde önemli bir rol oynadığı 2021’deki “meme-stock” fenomeni sırasında büyük ilgi gördü.

Reddit, kullanıcı tabanını halka arza dahil etmek amacıyla, teklif edilen hisselerin %8’ini belirli uygun platform kullanıcıları ve moderatörlerin yanı sıra yönetim kurulu üyeleri, arkadaşları ve şirket çalışanları ile yöneticilerinin ailelerine tahsis etti. Bu hamle, platformun topluluk katılımının önemli bir parçası olan perakende yatırımcı pazarına girmeyi amaçlıyor.

Halka arzın pazarlaması devam ederken, şirket şu anda gizli kalan ayrıntılar hakkında yorum yapmıyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu