Haber

Türk Akademisyen: Çin’in Ekonomik Forumu Uluslararası Ticareti ve Yatırımı Teşvik Etmenin Yollarını Arıyor

Ankara merkezli Türkiye Asya-Pasifik Araştırmaları Merkezi’nin direktörü Selçuk Çolakoğlu, Çin’in, Shanghai’daki bir ekonomik forum aracılığıyla, daha yüksek düzeyde bir açılıma odaklanarak ticaret ve yatırım işbirliğini teşvik etmenin yollarını araştırdığını söyledi.

Selçuk Çolakoğlu, kısa süre önce Xinhua ile yaptığı röportajda, Hongqiao Uluslararası Ekonomik Forumu’nun ekonomik globalleşmeyi açık, kapsayıcı, istikrarlı ve herkes için yararlı kılmak için büyük ehemmiyet taşıdığını söyledi.

Çin Memleketler arası İthalat Fuarı’nın (CIIE) vazgeçilmez unsurlarından biri olan ve “uluslararası siyaset, iş ve akademi topluluklarına üst düzey bir diyalog ve değişim platformu” oluşturan Hongqiao Forumu, 2018 yılında başlatıldı.

Çolakoğlu’na nazaran dünya, Kovid-19 sonrası pandemi devrinde bir dışa açılma kademesine girdi lakin bir dizi finansal zorlukla karşı karşıya ve forum bu yaraları uygunlaştırma potansiyeli taşıyor.

SES 1 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi:

“Artık dünya dışa açılıyor. Ekonomik alakalarda olağanlaşma var, lakin birebir vakitte ekonomik maliyetler, bilhassa yüksek enflasyon üzere büyük zorluklar yaşanıyor. Ayrıyeten çok taraflılık açısından kimi zorluklar yaşanıyor ve ayrıyeten pandemi sırasında global işbirliği azaldı.

Çin bu teşebbüsle, olağanlaşmanın, iktisatların dışa nasıl açılacağının, ayrıyeten (ülkeler arasında) ekonomik işbirliğinin nasıl artırılacağının yanı sıra genel olarak dünyanın karşı karşıya olduğu zorluklar ve meydan okumaların nasıl ortadan kaldırılacağı konusunda kimi yol haritaları ortaya koydu.”

Çolakoğlu’na nazaran Çin, Kuzey ve Güney ortasındaki işbirliğini artırmada ve birebir vakitte Güney’de büyüme ve kalkınma ivmesini artırmada kritik bir pozisyonda bulunuyor.

SES 2 (İngilizce): SELÇUK ÇOLAKOĞLU, Türkiye Asya Pasifik Araştırmaları Merkezi Yöneticisi:

“Dolayısıyla tüm bu gelişmeler, Çin’in bu girişimler ve uluslararası ekonomik forumlar aracılığıyla dünyada tamamen normalleştirilmiş bir ekonomik ilişkiye ve ayrıca pandemi sonrası dönemde tamamen normalleştirilmiş bir işbirliğine ulaşmak için bir plana sahip olduğunu gösteriyor.”

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri İstanbul’dan bildiriyor.(XHTV)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu