Ekonomi

UBS, Paladyum fiyatlarının 900 dolara düşmesini bekliyor

Önde gelen katalizör üreticilerinden Johnson Matthey, paladyum piyasasının 2023 yılında toplam talebin yaklaşık %9,8’i olan 1,017 milyon onsluk bir açıkla önemli bir arz eksikliği yaşadığını açıkladı.

Bu durum, geçen yıl paladyum fiyatındaki %35’lik önemli düşüşe rağmen meydana geldi.

Fiyat düşüşü, 2022’de yükselen fiyatların yoğun stoklamaya yol açması ve ardından gelen fiyat düşüşü ile algılanan arz risklerinin azalarak stoklama faaliyetini tetiklemesi nedeniyle endüstriyel tüketicilerin stoklarını eritmesine bağlanıyor.

Johnson Matthey, cari yıl için 358.000 ons veya beklenen talebin %3,7’si oranında daha küçük bir açık öngörüyor.

Buna karşın UBS, Johnson Matthey’nin tahminlerine kıyasla maden arzındaki artış ve yatırım talebindeki azalmaya atıfta bulunarak hafif bir fazla öngörüyor.

UBS analistleri, “Otokatalizörlerde paladyumdan platine doğru devam eden ikame nedeniyle önümüzdeki 12 ay içinde fiyatın 900 USD/ons’a düşmesini hedefleyerek metal üzerindeki negatif görünümümüzü koruyoruz,” dedi.

Bu fiyat hedefi, mevcut seviyelerden ~%10’luk bir aşağı yönlü riske işaret ediyor.

Bununla birlikte paladyum talebi, otokatalizörlerdeki kullanım ve artan yatırım talebiyle desteklenerek yıldan yıla yaklaşık %4’lük beklenmedik bir artış gösterdi.

Benzinli araç üretiminin bir önceki yıla göre %9 artarak 68,7 milyon adede ulaşması, otokatalizör platin grubu metallere olan talebi önemli ölçüde artırmıştır.

Araç üretimindeki bu artış, talebi 900.000 onstan fazla artırarak yaklaşık 13,1 milyon onsa çıkardı ve daha önce 2019’da ulaşılan zirve ile birlikte kaydedilen en yüksek ikinci seviyeye işaret etti.

Platin bu trendin başlıca faydalanıcısı olurken, otokatalizörlere yönelik paladyum talebi de yaklaşık 300.000 ons arttı.

Paladyum için yatırım talebi, 2022’de görülen çıkışların aksine 2023’te pozitife döndü. Maden üretimi, Rusya’daki yüksek üretim nedeniyle geçen yıl 500.000 onsun üzerinde artarak 6,5 milyon onsa yükseldi.

Ancak, eski araçların daha az geri dönüştürülmesine bağlı olarak hurda arzındaki yaklaşık 400.000 onsluk düşüş, toplam arzın yalnızca mütevazı bir artış gösterdiği anlamına geliyordu.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
paslanmaz korkuluk
Başa dön tuşu