Ekonomi

ASEAN Liderleri Tarım Ürünleri Ticaretindeki Engelleri Kaldırmaya Kararlı

Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği’nin (ASEAN) liderleri ortak açıklamalarında, tarım ürünlerinin ticaretinde adil olmayan ticari engeller, kısıtlamalar ve önleyici tedbirler uygulamaktan kaçınacaklarına söz verdi.

Endonezya’nın başkenti Jakarta’da 43. ASEAN Zirvesi devam ederken, liderlerin potansiyel gıda kriziyle mücadele için gıda ve beslenme garantisini iyileştirmek amacıyla atacakları adımların yer aldığı ortak bir bildiri yayınlandı.

Bildirgede, lojistik ve taşıma sürecini kolaylaştırmanın öneminden kaçınılacağı, tarım ürünlerinin ticaretinde haksız ticari engeller, kısıtlamalar ve her türlü engelleyici tedbirden kaçınılacağı ve dağıtım ağlarının geliştirileceği belirtildi.

Bildirgede, üye devletlerin tarımsal beslenme sistemlerinin etkinliğinin artırılmasına yönelik çalışmalar yapılacağı, amacın başta “en çok” olmak üzere üye ülkeler arasında herkese yeterli, uygun fiyatlı ve besleyici gıda sağlanması olduğu belirtildi. Birlik içindeki savunmasız nüfuslar”.

Bildiride ayrıca, APTERR Anlaşması kapsamındaki “ASEAN+3 Acil Pirinç Rezervi” işbirliğinin, acil durumlar için ayrılan pirinç rezervlerinin ticaretinin hızlandırılarak güçlendirileceği belirtildi.

Cakarta’da düzenlenen 43. ASEAN Zirvesi 7 Eylül’de sona erecek.

APTERR nedir?

APTERR Anlaşması kapsamında kurulan bölgesel bir iş birliği olan “ASEAN+3 Acil Pirinç Rezervi”, ASEAN+3 Tarım ve Orman Bakanları tarafından 11. ASEAN+3 Tarım ve Orman Bakanları Toplantısı’nda (AMAF+3) duyuruldu. 7 Ekim 2011 tarihinde Jakarta’da düzenlenen) imzalandı.

APTERR Anlaşması, ASEAN+3 bölgesinde gıda güvenliğini sağlamayı, yoksulluğu azaltmayı ve yetersiz beslenmeyi ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Anlaşmayı imzalayan ülkeler arasında Brunei, Kamboçya, Endonezya, Laos, Malezya, Myanmar, Filipinler, Singapur, Tayland, Vietnam, Çin, Japonya ve Güney Kore yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

paslanmaz korkuluk Ankara evden eve nakliyat
Başa dön tuşu